وبلاگی برای معرفی آثاری که میخوانم و میبینم
[ ]
 
 
مجموعه ی سرزمین اشباح(حماسه ی دارن شان) نوشته ی دارن شان
                        

یکشنبه دوم مهرماه 1391 :

خوندن سرزمین اشباح برای من حدود دو ماه و نیم طول کشید.تابستون 90 دوجلد اول  رو که خوندم اصلا خوشم نیومد و دیگه پیگیرش نشدم.بعد از شش ماه و اندی متوجه شدم که سیرک عجایب و دستیار یک شبح کتابای اول و دوم از مجموعه ای دوازده جلدی هستن که کلی آدم ازش تعریف میکنن و اونقدر دوسش دارن که حتی با هری پاتر هم مقایسه ش میکنن.بنابراین وسوسه شدم و دانلودشون کردم و شروع کردم به خوندن و یک ماه و نیمه ده جلد بعدی رو تموم کردم .واقعا از این لحاظ رکورد جالبی برام بود و باید بگم خود کتاب هم خیلی موثر بود تو این قضیه ولی این مجموعه با تمام این اوصاف باز هم به دلم ننشست و تنها به نظرم دارای مزیت آسان خوانی بود و اینکه اونقدر روان نوشته شده بود که میشد سریع تمومش کرد.

جلد اول که سیرک عجایب باشه واقعا حرفی برای گفتن نداره و اینکه یه جلد کامل رو فقط برای رسیدن به اینکه چطوری دارن تبدیل به شبح میشه هدر داد و این تنها پرداختن به حاشیه بود.

دستیار شبح هم که اصلا ضعیف تر از جلد یک بود.بازم اون جلد هدف داشت و میخواست طریقه ی شبح شدنش رو نشون بده ولی این جلد هیچ.فقط و فقط یه سری اتفاقاتی که هیچ ربطی هم به مسیر اصلی و هدف نهایی مجموعه هم نداره اتفاقا خسته کننده هم هستن.

دخمه ی خونین هم مثل دو تای اول ضعیف بود.بازم فقط حاشیه و پرداختن به موضوعی که تاثیری تو آینده ی کتاب نداره.در حالی در حال خواندن جلد سوم از یه مجموعه هستیم هیچ ایده و حدسی از سرانجام مجموعه توی ذهنمون نیست و هیچ شوقی برای به اتمام رسوندن ماجرا تو خواننده به وجود نمیاد.

کوهستان اشباح هم چندان حرفی برای گفتن نداشت.ولی هرچی بود نشون میداد که کم کم داره یه پیشرفت هایی تو جذابیت مجموعه اتفاق می افته و با اینکه این جلد هم تاثیری تو موضوع اصلی کتاب نداره حداقل ماجراهای تقریبا مهیجی در مسیر رسیدن به کوهستان اشباح براشون اتفاق میفته و خواننده فکر میکنه که از جلد بعد دیگه همه چی شروع میشه و داستان جون میگیره ولی ای دل غافل!!

جلد پنجم یعنی آزمون های مرگ هم چنگی به دل نمیزنه.چون هرچی فکر میکنم چیزی از ازمون ها نه جالب بود نه مهیج،اصلا طریقه ی روایت حوادثش به نوعی مسخره بود.وقتی الان که دموناتا رودارم میخونم و حوادثش رو با دارن شان مقایسه میکنم کاملا معلومه که زمین تا آسمون تفاوت دارن و واقعا قلم نویسنده خیلی بهتر شده.

شاهزاده ی اشباح استارت رو زد و تا حدودی با روشن کردن مسیر اصلی داستان و اعترافات کوردا به کتاب جون داد و معلوم شد که درآینده سرنوشت دنیا به جنگ میان اشباح و شبح واره ها بستگی داره و شاهزاده شدن دارن هم اتفاق خیلی جالبی بود. فکر کردم دیگه تمومه و افتاد رو دور ولی باز ای دل غافل .

کتابای هفتم و هشتم و نهم و دهم هم حاشیه پردازی بودن و چیز جالبی نداشتن و انگار نویسنده میخواد تا ابد این مجموعه رو ادامه بده.کتاب هفتم فقط معطوف یه مبارزه اونم آخر کتاب شد که بازم میگم واقعا بد روایت میکنه داستان رو و اصلا به کمک قوه ی تجسم نمیشه مبارزات رو توی ذهنمون دنبال کنیم .کتاب هشتم هم که با قضیه ی مدرسه و دبی و ...  واقعا خیلی کسل کننده شد و همش از اینکه من دارم جلد هشتم یه مجموعه رو میخونم و شخصیت اصلی تازه تصمیم به ادامه تحصیل گرفته حالم گرفته میشد.کتاب نهمم که شد همون آش و همون کاسه.تنها قضیه ی زندان و فرار و در آخر بازم مبارزه ای که بد تعریف میشه.تنها نکته ی جالب این جلد که نه کل مجموعه(که واقعا از جرات نویسنده خوشم اومد)مرگ کاملا بیهوده ی آقای کرپسلی بود.شخصیتی که اگه از دارن بیشتر طرفدار نداشت کم تر هم نداشت.

و کتاب دهم که اومد یه دنیای فانتزی(مثلا آینده) واسه خودش خلق کنه و زد وغیر قابل باورترین چیزهای ممکن رو که حتی توی دنیاهای فانتزی هم سخته باورشون،خلق کرد.تنها قضیه ی جالب جلد دهم قضیه ی هارکارت و کوردا بود که در اصل یه نفر بودن و اینکه از جلد چهار برنامه ریزی شده بود.ولی انصافا اگه بخوام بگم یازدهم خیلی قشنگ بود.اکثر گره های داستان تو این جلد باز میشن و اتفاقات مهیج هم بهش اضافه میشه و ازش یه جلد قابل قبول میسازه و همچنین جلد دوازدهم هم واقعا قشنگ بود و مهیج که میتونست حتی بهترین پایان ممکن رو توی کتابهای مختلف داشته باشه و اگه ماجرا همونجا با مرگ دارن خاتمه پیدا میکرد من یکی همه ی جلد های ضغیفش رو فراموش میکردم و میگفتم این مجموعه بی نظیره.ولی حیف که نویسنده زد و پدر کل کتاب رو در آورد.

کل زیبایی کتاب بعد از شروع فصل برزخ پرپر شد.آخه نمیدونم چرا وقتی اینهمه اثر(مخصوصا سریال ها)توی قضیه ی ور رفتن با زمان زمان با شکست مواجه شدن دارن شان آخر کتابش رو اومد هی با زمان بازی کرد و آخرش اونقدر حال به هم زن شد که تا مدتی از دارن شان متنفر بودم.در کل بدترین چیزی که برای اخر کتاب انتظار داشتم یکم بهتر از این پایانی بود که خوندم. حالم بد گرفته شد.نمیدونم آخه رو چه حسابی میگین این کتاب خوب تموم شد و هری پاتر بد.این مجموعه در حد و اندازه ای نیست که اصلا بخواد با هری پاتر مقایسه بشه... واقعا نیست...به خاطر همین پایان بد بود که ماه ها طول کشید تا نفرتم رو فراموش کنم و برم دموناتای فوق العاده رو شروع کنم.

در کل اگه هنوز این مجموعه رو نخوندید و دوست دارید که یک ماجرای خون آشام شبحی تقریبا متفاوت اما با حاشیه های زیاد  رو تجربه کنید پیشنهاد میکنم که دانلود کنید و بخونید که ارزش تجربه کردن رو داره...

تمامی کتابها رو تو پیکوفایل آپلود کردم و خیلی راحت میتونید دانلودشون کنید :)

                        کتابهای اول تا ششم  (در یک فایل زیپ)

           کتابهای هفت و هشت و نه  (در یک فایل زیپ)

           کتابهای ده و یازده و دوازده  (در یک فایل زیپ)


      

منبع : همین وبلاگ           

موضوعات مرتبط: دارن شان
پنجشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۱ ساعت : 16:11 | نویسنده : حامد ....
آخرین مطالب
درباره ما
سلام و خوش آمد خدمت همه ی عزیزانی که اومدین به این وبلاگ.
همیشه دوست داشتم که فضایی داشته باشم که توش با دیگران به بحث و تبادل نظر در مورد کتاب بپردازم و به همین خاطر این وبلاگ رو درست کردم و هر چند دوستان کم لطف هستن و تنها به دانلودشون میپردازن یا مطلب رو میخون و میرن.
با این حال باز این وبلاگ به کارش ادامه خواهد داد تا روزیکه دیگه کتابی نباشه که نخونده باشم.پس حالا حالا ها کتابهایی که میخونم رو معرفی میکنم
کل آرشیو کتابها رو تو قسمت پیوندهای روزانه میتونید ببینید
خوشحال میشم که تو نظر سنجی ها هم شرکت کنید.
امیدوارم همیشه کتابخوان بمونید

(دست اونایی که زحمت ترجمه و پی دی اف کردن کتابها رو میکشن درد نکنه.پایدار باشن همیشه)

((راستی در هر صورتی اگه با لینک ناقص کتابی برخورد کردید اطلاع بدید و مطمئن باشید بلافاصله تصحیح میشه))

موضوعات
لینک دوستان
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوندهای روزانه
دیگر موارد